Řezání kyslíkem (Autogen) je nejznámější a nejvíce používanou metodou termického - tepelného dělení. Využívá se hlavně pro řezání nelegovaných a nízkolegovaných ocelí při tloušťce materiálu od 3 do 300 mm normalizovanými hořáky a od 300 do 2 000 mm speciálními hořáky. Spalováním materiálu v paprsku řezacího kyslíku dochází k vývinu tepla, které urychluje další proces spalování, a vzniku strusky, která je z místa řezu vyfukována, čímž dojde k rozdělení materiálu aniž by došlo k roztavení kovu..
Proces řezání lze rozdělit na:
Autogenové řezání = pálení je vhodné pro silnější materiály a tvarování. Řezací zařízení lze rozdělit podle pohonu na ruční a strojní, stejně tak používané hořáky.
Pracují na principu tepelné a řezací trysky. Uspořádání trysek je většinou prstencové.
Ruční řezací hořák je tvořen řezacím nástavcem a rukojetí, přívod řezacího kyslíku a kyslíku pro nahřívací plamen je společný prostřednictvím jedné hadice. Hořák bývá vybaven sadou doplňků pro přímočaré, kruhové i tvarované řezání.
Strojní řezací hořák má oddělený přívod řezacího kyslíku od kyslíku pro nahřívací plamen. Bývá delší, stroje jsou pak v provedení buď jako přenosné nebo stabilní.
Svářeč = palič musí být vybaven ochrannými pracovními prostředky a potřebnou výzbrojí, jako jsou např. ochranné brýle, s tmavými skly č.7, čiré brýle pro čištění, kožená zástěra, kladívko a další.
Technické plyny pro řezání :
kyslík – pro řezání se používá s minimální čistotou 98,5%
propan-butan , propan - hořlavý LPG plyn, maximální teplota plamene při hoření PB s kyslíkem je 2500°C.
acetylen - univerzální uhlovodík C2H2 používaný pro všechny plamenové technologie. Při hoření s kyslíkem dosahuje velmi vysoké teploty plamene (až 3140°C).
vodík, zemní plyn, etylen – hořlavé plyny pro montážní práce a řezání velkých tlouštěk
Jako hořlavý plyn pro autogenní techniku používáme acetylen. Ze srovnávacího posouzení fyzikálních a technických vlastností vyplývá, že kyslíkoacetylénový plamen dosahuje s převahou nejvyšší teplotu, největší rychlost hoření a nejvyšší výkon primárního plamene. Proto je možné s ním nejrychleji, a tím pádem i nejhospodárněji řezat.